merynos

Właściwy ubiór przy uprawianiu sportu zapewnia niezbędny komfort w wykonaniu ćwiczeń.

Taka odzież typu: doskonale zdaje egzamin w ekstremalnych warunkach.

Odzież aktywna termicznie i jej zadania

Termoaktywna odzież ma odprowadzać wilgoć ale zatrzymywać ciepło, jednak nie ma idealnego rozwiązania tej kwestii dlatego mamy na rynku kilka różnych materiałów, które mają różny stosunek termoizolacji oraz odprowadzania wilgoci. Dla sportów zimowych takie ubranie powinno być bardziej termoizolacyjne niż dla sportów letnich. Różne włókna i materiały mają różne właściwości pod tym kątem i są tak dobierane aby dany zestaw nadawał się do konkretnego użytkowania.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych.

Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć: bielizna cienka - nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć - zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego bielizna średnia - zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie umiarkowanie dobrze odprowadza wilgoć bielizna gruba - zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji - szyje się z niej np.

specjalistyczne, wysokogórskie, jednoczęściowe piżamy. Oprócz tego niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają też, pewną minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna

Ciepły ubiór

merynos Ciepły ubiór w zimowe dni to z z pewnością ważna i istotna rzecz, ale przy uprawianiu sportów zimowych to nie wszystko.

Poza oczywistą funkcją termoizolacji, ubiór sportowy powinien odprowadzać wilgoć z naszego organizmu, aby się nie przepocił.

Do tego właśnie służą specjalne materiały termoaktywne, które izolują nasze ciało od chłodu (lub ciepła), a wilgoć wypuszczają na zewnątrz. Takie ubranie i bielizna potrafią słono kosztować, dlatego jeżeli nie uprawiamy sportów często to raczej nie warto w nie inwestować, jednak kiedy jest to nasza pasja to warto poświecić te paręset złotych na porządny zestaw takiej odzieży. Często używana odzież termoaktywna nie powinna ulegać duzym zniszczeniom, zwłaszcza ta wysokiej jakości..

Widok do druku:

merynos