W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba: Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby: Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach).
Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje.
Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie.
Ząb człowieka zbudowany jest z kolejnych warstw tkanek: Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 100-380 MPa).
W 96-98% stanowi go materia nieorganiczna, głównie fosforan wapnia w postaci dihydroksyapatytu (Ca10(PO4)6(OH)2), który nadaje szkliwu niezwykłą twardość.
Pozostałe 2-4% szkliwa stanowią związki organiczne (substancja międzypryzmatyczna) i woda. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Jeśli więc ktoś rozważa taką formę leczenie stomatologicznego powinien być świadom pewnego dyskomfortu.
Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest zbyt bolesne, jedynie przez pierwszy tydzień można czuć niewygodę z tego powodu. W początkowym okresie zęby mogą boleć, zwłaszcza przy jedzeniu, jednak później to mija.Mycie zębów z nałożonym aparatem wymaga używania specjalnych szczoteczek.
Często konieczne są również co miesięczne wizyty u stomatologa, w celu dopasowania łuku aparatu, żeby dobrze spełniał swoją funkcję. .