Światło słoneczne jest podstawowym źródłem energii w bilansie energetycznym Ziemi jako ciała niebieskiego, jak i bezpośrednio lub pośrednio dla niemal wszystkich forma życia.
Jedynym znaczącym źródłem energii, które nie jest promieniowaniem słonecznym i nie powstało w wyniku przetworzenia energii, jest energia rozpadów promieniotwórczych pierwiastków wewnątrz Ziemi. Światło słoneczne przed wejściem do atmosfery ziemskiej przenosi 1368 W na metr kwadratowy powierzchni, ustawionej prostopadle do promieni138 i składa się (w procentach całkowitej energii) z około 50% promieniowania podczerwonego, 40% światła widzialnego i 10% ultrafioletu139. Światło słoneczne, przechodząc przez atmosferę, zostaje osłabione w wyniku pochłonięcia i rozproszenia przez atmosferę Ziemi, tak że w najbardziej sprzyjających warunkach, przy czystym niebie, gdy Słońce znajduje się w pobliżu zenitu, do powierzchni dociera około 1000 W/m?140.
Atmosfera w szczególności pochłania ponad 70% słonecznego ultrafioletu, szczególnie w krótszych długościach fal141.
Rozpraszanie światła słonecznego zmienia jego temperaturę barwową, która w zależności od wysokości Słońca osiąga około 5400 K, gdy Słońce jest w pobliżu zenitu, 3500 K na godzinę przed zachodem, około 2000 K w momencie wschodu i zachodu Słońca. Światło słoneczne rozproszone na czystym niebie może mieć temperaturę barwową nawet 16 000 K142. Energia słoneczna zapewnia utrzymanie temperatury powierzchni Ziemi, może być wykorzystana w różnych procesach naturalnych i technologicznych ? fotosynteza roślin pochłania energię promieniowania słonecznego i przekształca ją w energię chemiczną (związki tlenu i zredukowanego węgla), podczas gdy bezpośrednie ogrzewanie lub zamiana na energię prądu elektrycznego przez ogniwa słoneczne są wykorzystywane w energetyce słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej lub wykonywania użytecznej pracy; czasem wykorzystuje się do tego koncentrowanie energii słonecznej.Nazwy Słońca w językach słowiańskich, w tym języku polskim, wywodzą się od prasłowiańskiego słowa *sln?ce34.
Wyrazy pokrewne polskiemu ?słońcu? to m.in.
białoruskie ?????, czeskie slunce, rosyjskie ??????, słowackie slnko i ukraińskie ?????. Podobnie w językach germańskich nazwy wywodzą się od pragermańskiego słowa *sunn?n3536. Przykładami są angielskie sun, niemieckie Sonne i niderlandzkie zon.na Marsie38. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce#Nazwa
Dlaczego warto uzbroić nasz dach w taką instalację? Przede wszystkim, takie rozwiązanie jest bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie pokrycia dachowego, które w normalnych warunkach nie jest przecież eksploatowane w żaden sposób.
Jest to nie tylko wielka oszczędność, ale i sposób na bardzo efektywne wykorzystanie zbędnej przestrzeni.
Dzięki temu, że panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne są umieszczane na dachu unikamy tworzenia dodatkowych obiektów w naszym otoczeniu. .