Nie łatwa jest edukacja w kierunkach medycznych i nie łatwa jest również praktyka.
Trzeba być zdolnym człowiekiem, posiadać dobrą pamięć i koncentrację, być opanowanym i rozważnym, nie brzydzić się ludzi chorych, być odpornym psychicznie i mocnym fizycznie, aby sprostać różnym zadaniom stojącym przed lekarzem.
Takimi samymi cechami musi wyróżniać się lekarz stomatolog. Każdy gabinet dentystyczny jest miejscem pracy dentysty. Stomatolog przy użyciu swojej wiedzy , umiejętności, doświadczenia i sprzętu dentystycznego każdego dnia wykonuje swój zawód z największą starannością.Dentysta, to człowiek pragnący ulżyć w cierpieniu, gdy boli ząb.
Ból zęba wpływa na całokształt naszego życia i całkowicie wyrywa nas z jego biegu.
Gdy boli ząb nikt nie myśli o pracy lub spaniu, lecz tylko o tym, aby wreszcie przestał boleć. I wtedy zdecydowana większość ludzi odwiedza stomatologa, który potrafi natychmiast zaradzić bólowi doprowadzając ząb do użyteczności lub go usuwając, gdy jest bardzo zdewastowany próchnicą.Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie.Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej.
Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza. Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów.Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.Jak wiadomo zawód dentysty nie należy do najłatwiejszych.
Jest to praca, do której trzeba mieć wręcz powołanie i dar do wyrozumiałości dla pacjentów, dlatego, że każdy może być inny i różnie reagować na ból. Przede wszystkim ważne jest aby dentysta, miał odpowiednie podejście.Ważne jest aby zaznajomić się z dentystą na tyle, żebyśmy w pełni ufali jego pracy.Stosowane obecnie znieczulenia stomatologiczne pozwalają na leczenie bez bólu.
Skorzystamy z nich w każdym gabinecie.Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy.
Koszt to 50-60 złotych. Można też wybrać leczenie w narkozie. To już znacznie wyższy koszt – nawet ponad 500 złotych za taką metodę. Co ciekawe, stomatolog na NFZ zapewnić może pacjentowi standardowe znieczulenie podczas każdego wymagającego tego zabiegu bez dopłat.Jednak ze względu na ograniczony koszyk świadczeń oraz gorszą jakość stosowanych materiałów większość pacjentów woli odwiedzić prywatny gabinet dentystyczny. .