To podstawowe, czyli wykonane strzykawką z cienką igłą, to zazwyczaj koszt od około 20 do 30 złotych.
Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy.Koszt to 50-60 złotych.
Można też wybrać leczenie w narkozie. To już znacznie wyższy koszt – nawet ponad 500 złotych za taką metodę. Co ciekawe, stomatolog na NFZ zapewnić może pacjentowi standardowe znieczulenie podczas każdego wymagającego tego zabiegu bez dopłat.Jednak ze względu na ograniczony koszyk świadczeń oraz gorszą jakość stosowanych materiałów większość pacjentów woli odwiedzić prywatny gabinet dentystyczny.Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem.
Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych.Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień.
Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby.Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.Dentysta to lekarz zajmujący się głównie stanem uzębienia pacjentów.
Dziś natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista.
A czym tak dokładnie się on zajmuje? W dziedzinie stomatologii występuje wiele odrębnych dziedzin, dlatego mimo iż dentyści muszą podejmować się zawsze wszystkich zabiegów, to jednak często specjalizują się w konkretnych działach medycznych.Wybierając gabinet dentystyczny, warto więc zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi pojawiają się w jego ofercie.
Trzeba udać się do takiej placówki, w której uzyska się niezbędną pomoc. A nie w każdym przypadku będzie to klasyczny gabinet stomatologii zachowawczej.Mówi się, że Polacy mają zaniedbane zęby.Boją się dentysty i idą do niego tylko wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania i trwa bez przerwy.
A wtedy - w wielu przypadkach - jedynym możliwym rozwiązaniem jest tylko ekstrakcja.Tymczasem dzisiaj dentysta powinien przestać kojarzyć się z czymś strasznym.
Dostępne są też różne znieczulenia, dzięki czemu można bezboleśnie wyleczyć nawet dość poważnie uszkodzony ząb.
Jednak wiele osób nadal nie wierzy, że chodząc regularnie na kontrole, można uniknąć bólu i bez zastosowania znieczulenia.
Bo wiele z tych osób pamięta, jakie możliwości leczenia miał stomatolog nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie można jednak porównywać warunków sprzed tak odległego czasu i z dzisiaj.